Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu... (Sětový den vody 22. března)

22. 03. 2018 10:20:55
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až zbyde poslední kapka.. Že tohle české přísloví neznáte? Není divu, protože je to vlastně konstatování situace kolem této životadárné tekutiny. Tekutiny, která je „krví“ Země i nás samých

právě voda má dnes - 22. března - svůj světový den.

Světový den vody se připomíná od roku 1993 a důvodem, proč jej OSN na konferenci v Rio de Janeiru navrhla, je skutečnost, že na světě více jak miliarda lidí trpěla nedostatkem pitné vody a neměla k ní přístup. Od té doby se mnohé změnilo a problém vody není jen otázkou „třetího“ světa a rozvojových zemí. Problém se palčivě dotýká všech a i nás v České republice. Díky špatnému hospodaření na zemědělské půdě, rozšiřováním pevných ploch a znatelnými změnami počasí dochází k pozvolnému vysoušení naší krajiny a úbytku spodních vod. Na skoro dvou třetinách území České republiky totiž nemáme hluboké zásoby podzemní vody, což je podmíněno geologickou stavbou podloží a jsme závislí na srážkách, kterých každoročně ubývá.

Že voda bude velkým budoucím problémem se tuší, ale málo se koná. Se zásobováním pitné vody mají problémy již mnohé velké aglomerace jako Londýn, Barcelona a v poslední době hodně medializované Kapské město, které dokonce očekává za cca měsíc tzv. „day zerou“ – den, kdy přestane téct voda.

Možná právě krize v Kapském městě by nás mohla „nastartovat“, protože během několika posledních měsíců došlo v této oblasti k obrovskému rozvoji úspor a technologií. Mělo by to být jistým varováním, že bychom neměli čekat až na obdobnou krizi, ale začít včas s možnými řešeními. Od tolik let diskutovanými, ale stále odkládanými, změnami v krajině, abychom zvýšili její retenční schopnost, návratu k šetrnějšímu a lepšímu stylu hospodaření v ní, přes úspory v průmyslu až po využití odpadní vody a celkové snížení vodní náročnosti našeho každodenního života.

Každý spotřebuje denně, a to nepočítáme vodu využitou na potraviny a výrobky, které používáme, přibližně 100 litrů vody. Z toho 50 litrů je osobní hygiena. Možností, jak tuto spotřebu snížit je bezpočet. Od modernějších sprchových hlavic (snížení až 8 litrů za minutu při stejném komfortu a tlaku), přes čištění zubů, mytí nádobí až ke splachování toalet. Právě zde je spotřeba pitné vody enormní a zcela nepochopitelná. U toalet začali také v již zmiňovaném Kapském městě jedná se o jednu z největších úspor, které uskutečnili.

Zajímavé je sledovat také politická rozhodnutí napříč světem. Zatímco v USA se dlouhodobě řada zdrojů vody dostává do vlastnictví soukromých osob a nadnárodních firem, tak třeba Slovinsko nedávno přidalo právo na vodu do základní listiny práv a svobod. Parlament totiž přijal dodatek prohlašující bohaté státní zásoby čisté vody za „veřejný majetek spravovaný státem“, a nikoliv „tržní komoditu“. „Slovinsko dodatkem ustanovuje přístup k pitné vodě jako základní právo všech občanů v reakci na obecné snahy o její komercializaci,“ prohlásil slovinský premiér Miro Cerar.

Na nedostatku vody jsou stejně jako lidstvo závislé i další živočišné druhy a my máme na svých bedrech zodpovědnost i za ně. Změny v krajině připravují o domov, díky vysychání a mizení mokřadů, lužních lesů a niv řek řadu obojživelníků a ptáků. V globálním rozměru se pak „hraje“ o celé poslední ráje na planetě. Jedním z příkladů mohou být stavby přehrad v Asii či plánovaná přehrad v Namibii na Okavangu. Ta by zničila jeden z nejcennějších ekosystému – její zelenou deltu se stovkami druhů.

Využijme Světový den vody, i všechny dny další, k malým i velkým změnám v našich domovech a kancelářích. Protože začít až s krizí na prahu je nerozumné a nedospělé.

(možností získat informace je dnes řada, doporučuji třeba i ekoporadnu Toulcova dvora - http://www.toulcuvdvur.cz/sluzby/ekoporadna/casto-kladene-dotazy/voda )

Autor: Jakub Moravec | čtvrtek 22.3.2018 10:20 | karma článku: 7.56 | přečteno: 234x


Další články blogera

Jakub Moravec

V dešti umřeme žízní…

Již několik hodin prší a minimálně tady, kolem Radotína, to má dnes již standardní průběh. Proudy vody se proženou krajinou, vesnicemi a sklepy, aby zítra či pozítří byla krajina opět vyprahlá a suchá.

29.6.2017 v 12:26 | Karma článku: 39.74 | Přečteno: 3368 | Diskuse

Jakub Moravec

V zájmu dobra a lepšího života jsme v další "totalitě"

Pořádně se ani nestačíme rozhlédnout a ze všech stran se ořezávají naše svobody. Je podceňována schopnost se umět rozhodnout, nést zodpovědnost za svůj život a být svéprávný k výchově vlastních dětí.

8.7.2016 v 15:07 | Karma článku: 36.78 | Přečteno: 1267 | Diskuse

Jakub Moravec

Můj pohled na dění kolem Číny

Čína je pro mě totalitní a represivní stát, který porušuje všechno možné a nejsou to jen tolik zmiňovaná lidská práva. Přesto je pro mě přijatelné přijmout prezidenta této země a možné s touto zemí obchodovat.

29.3.2016 v 15:23 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 602 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Milan Smrž

Kolik času nám zbývá?

Nebezpečí klimatické změny stále nenachází v českém myšlenkovém prostoru přílišný ohlas. Je ale pravděpodobné, že čas co zbývá do masového vymírání živočišných a rostlinných druhů na této planetě se rychle nachyluje.

20.9.2018 v 11:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Klementinum – opravdu nejtepleji za 244 roků?

Na rozdíl od novinářů, kteří se honí za senzacemi, racionální skeptik si musí počkat na data. Takže horké léto lze s odstupem ohodnotit až nyní.

17.9.2018 v 10:38 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 163 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Změna klimatu viděná na trávě a na stromech

Letos bylo horké a suché léto, dříve nebývalé. Téměř bez deště, a když už, tak obvykle prudký liják a lokální průšvih ve formě bleskové povodně. Vyschlá koryta, uschlá tráva a usychající stromy.

13.9.2018 v 13:59 | Karma článku: 17.04 | Přečteno: 379 | Diskuse

Lukáš Pokorný

Maso mele planetu, aneb aby EU nemusela zas regulovat…

Toto léto bylo fakt horké. Nejteplejší od roku 1775. Člověk jen seděl a byl rád, že na sebe může nechat foukat větrák nebo na sebe sem tam vylít studenou vodu.

10.9.2018 v 18:07 | Karma článku: 14.48 | Přečteno: 692 | Diskuse

Vítězslav Kremlík

Boj s klimatem pomůže 24, ale poškodí 75 milionů lidí

Kdykoli je mokrý nebo suchý rok a zemědělci naříkají, objeví se aktivisté a snaží se využít situace k prosazení zájmů energetické lobby. I po půl století ale solár a vítr stále dodává méně než 2% světové energie.

3.9.2018 v 11:15 | Karma článku: 19.44 | Přečteno: 422 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 720

Jsem cestovatel, fotograf, milovník kávy a whisk(e)y a díky lásce k dálkám jsem řidič všeho co jezdí po silnicích. Za skoro čtyřicet let života jsem si vyzkoušel řadu profesí. Dnes se již pár let pohybuji v kultuře, gastronomii a cestovním ruchu. O těchto tématech také nejčastěji a nejraději píši do tištěných i internetových magazínů či přednáším. Mám rád moderní historii a velmi mě zajímá druhý a třetí odboj.

Ve svém blogu se budu věnovat dění kolem nás, před kterým nesmí nikdo zavírat dveře ani oči, ale mnohem raději gastronomii a cestování.

Dal jsem si takové předsevzetí, že za každý můj text politický či "rozčilující" dám do veřejného prostoru jede pozitivní, abych dorovnal energie. Tak mi držte palce!

Příjemné čtení a pokud chcete shlédnout pár fotek, tak Vás zvu na rajče: http://blesk77.rajce.idnes.cz/

Najdete na iDNES.cz