Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu... (Sětový den vody 22. března)

22. 03. 2018 10:20:55
Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až zbyde poslední kapka.. Že tohle české přísloví neznáte? Není divu, protože je to vlastně konstatování situace kolem této životadárné tekutiny. Tekutiny, která je „krví“ Země i nás samých

právě voda má dnes - 22. března - svůj světový den.

Světový den vody se připomíná od roku 1993 a důvodem, proč jej OSN na konferenci v Rio de Janeiru navrhla, je skutečnost, že na světě více jak miliarda lidí trpěla nedostatkem pitné vody a neměla k ní přístup. Od té doby se mnohé změnilo a problém vody není jen otázkou „třetího“ světa a rozvojových zemí. Problém se palčivě dotýká všech a i nás v České republice. Díky špatnému hospodaření na zemědělské půdě, rozšiřováním pevných ploch a znatelnými změnami počasí dochází k pozvolnému vysoušení naší krajiny a úbytku spodních vod. Na skoro dvou třetinách území České republiky totiž nemáme hluboké zásoby podzemní vody, což je podmíněno geologickou stavbou podloží a jsme závislí na srážkách, kterých každoročně ubývá.

Že voda bude velkým budoucím problémem se tuší, ale málo se koná. Se zásobováním pitné vody mají problémy již mnohé velké aglomerace jako Londýn, Barcelona a v poslední době hodně medializované Kapské město, které dokonce očekává za cca měsíc tzv. „day zerou“ – den, kdy přestane téct voda.

Možná právě krize v Kapském městě by nás mohla „nastartovat“, protože během několika posledních měsíců došlo v této oblasti k obrovskému rozvoji úspor a technologií. Mělo by to být jistým varováním, že bychom neměli čekat až na obdobnou krizi, ale začít včas s možnými řešeními. Od tolik let diskutovanými, ale stále odkládanými, změnami v krajině, abychom zvýšili její retenční schopnost, návratu k šetrnějšímu a lepšímu stylu hospodaření v ní, přes úspory v průmyslu až po využití odpadní vody a celkové snížení vodní náročnosti našeho každodenního života.

Každý spotřebuje denně, a to nepočítáme vodu využitou na potraviny a výrobky, které používáme, přibližně 100 litrů vody. Z toho 50 litrů je osobní hygiena. Možností, jak tuto spotřebu snížit je bezpočet. Od modernějších sprchových hlavic (snížení až 8 litrů za minutu při stejném komfortu a tlaku), přes čištění zubů, mytí nádobí až ke splachování toalet. Právě zde je spotřeba pitné vody enormní a zcela nepochopitelná. U toalet začali také v již zmiňovaném Kapském městě jedná se o jednu z největších úspor, které uskutečnili.

Zajímavé je sledovat také politická rozhodnutí napříč světem. Zatímco v USA se dlouhodobě řada zdrojů vody dostává do vlastnictví soukromých osob a nadnárodních firem, tak třeba Slovinsko nedávno přidalo právo na vodu do základní listiny práv a svobod. Parlament totiž přijal dodatek prohlašující bohaté státní zásoby čisté vody za „veřejný majetek spravovaný státem“, a nikoliv „tržní komoditu“. „Slovinsko dodatkem ustanovuje přístup k pitné vodě jako základní právo všech občanů v reakci na obecné snahy o její komercializaci,“ prohlásil slovinský premiér Miro Cerar.

Na nedostatku vody jsou stejně jako lidstvo závislé i další živočišné druhy a my máme na svých bedrech zodpovědnost i za ně. Změny v krajině připravují o domov, díky vysychání a mizení mokřadů, lužních lesů a niv řek řadu obojživelníků a ptáků. V globálním rozměru se pak „hraje“ o celé poslední ráje na planetě. Jedním z příkladů mohou být stavby přehrad v Asii či plánovaná přehrad v Namibii na Okavangu. Ta by zničila jeden z nejcennějších ekosystému – její zelenou deltu se stovkami druhů.

Využijme Světový den vody, i všechny dny další, k malým i velkým změnám v našich domovech a kancelářích. Protože začít až s krizí na prahu je nerozumné a nedospělé.

(možností získat informace je dnes řada, doporučuji třeba i ekoporadnu Toulcova dvora - http://www.toulcuvdvur.cz/sluzby/ekoporadna/casto-kladene-dotazy/voda )

Hlasujte ve finále Blogera roku

Autor: Jakub Moravec | čtvrtek 22.3.2018 10:20 | karma článku: 7.51 | přečteno: 217x


Další články blogera

Jakub Moravec

V dešti umřeme žízní…

Již několik hodin prší a minimálně tady, kolem Radotína, to má dnes již standardní průběh. Proudy vody se proženou krajinou, vesnicemi a sklepy, aby zítra či pozítří byla krajina opět vyprahlá a suchá.

29.6.2017 v 12:26 | Karma článku: 39.74 | Přečteno: 3365 | Diskuse

Jakub Moravec

V zájmu dobra a lepšího života jsme v další "totalitě"

Pořádně se ani nestačíme rozhlédnout a ze všech stran se ořezávají naše svobody. Je podceňována schopnost se umět rozhodnout, nést zodpovědnost za svůj život a být svéprávný k výchově vlastních dětí.

8.7.2016 v 15:07 | Karma článku: 36.78 | Přečteno: 1264 | Diskuse

Jakub Moravec

Můj pohled na dění kolem Číny

Čína je pro mě totalitní a represivní stát, který porušuje všechno možné a nejsou to jen tolik zmiňovaná lidská práva. Přesto je pro mě přijatelné přijmout prezidenta této země a možné s touto zemí obchodovat.

29.3.2016 v 15:23 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 597 | Diskuse

Další články z rubriky Životní prostředí a ekologie

Nikola Ptáčková

Zhasněte, ať může pan doktor operovat

V Česku teď máme dvě jistoty: Každou chvíli se objeví nová politická strana, která rozhodně změní staré pořádky. A hned se na ní navěsí zelené organizace a zkusí prosadit své pojetí ochrany životního prostředí.

25.4.2018 v 12:43 | Karma článku: 22.80 | Přečteno: 775 | Diskuse

Mirek Matyáš

Létající příšerka

Určitě jste ji už viděli. Taková hrbatá, bachratá, vysoká s úzkými koly a divným zadkem. Typická elektromobilní příšerka. Auto, které mě však dokázalo hodně překvapit.

24.4.2018 v 7:07 | Karma článku: 7.62 | Přečteno: 240 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Sasankový háj

Proměna kopřivového ráje v sasankový háj je realitou. Otázkou je, zda to není jen dočasné. V každém případě se sasanky objevily tam, kde jsme stačili kopřivy vytrhat.

23.4.2018 v 20:28 | Karma článku: 9.78 | Přečteno: 185 | Diskuse

Dana Emingerová

Deepak Chopra:revoluční přístup ke zdraví

Jako je MUDr. Jan Hnízdil v našich vodách kontroverzním lékařem, který boří tabu svým pojetím celostní medicíny a zároveň vzbuzuje nevoli mnoha "klasických" doktorů, je Deepak Chopra takovou osobností v celosvětovém měřítku.

20.4.2018 v 10:17 | Karma článku: 13.95 | Přečteno: 457 | Diskuse

Milan Smrž

Zemní plyn je problém a nikoliv klimatické řešení

Nemilé překvápko. Ač má zemní plyn při spalování ve srovnání s jinými fosilními nosiči menší emise oxidu uhličitého, jeho celkový přínos ke skleníkovému jevu je mnohem větší než při spalování uhlí.

16.4.2018 v 9:45 | Karma článku: 16.27 | Přečteno: 681 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 717

Jsem cestovatel, fotograf, milovník kávy a whisk(e)y a díky lásce k dálkám jsem řidič všeho co jezdí po silnicích. Za skoro čtyřicet let života jsem si vyzkoušel řadu profesí. Dnes se již pár let pohybuji v kultuře, gastronomii a cestovním ruchu. O těchto tématech také nejčastěji a nejraději píši do tištěných i internetových magazínů či přednáším. Mám rád moderní historii a velmi mě zajímá druhý a třetí odboj.

Ve svém blogu se budu věnovat dění kolem nás, před kterým nesmí nikdo zavírat dveře ani oči, ale mnohem raději gastronomii a cestování.

Dal jsem si takové předsevzetí, že za každý můj text politický či "rozčilující" dám do veřejného prostoru jede pozitivní, abych dorovnal energie. Tak mi držte palce!

Příjemné čtení a pokud chcete shlédnout pár fotek, tak Vás zvu na rajče: http://blesk77.rajce.idnes.cz/

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.