Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zachráněné horské zebry

14. 02. 2016 13:36:38
Ve vnitrozemí Východního Kapska, v suché a rozvrásněné oblasti zvané Karoo, se nachází poměrně malý, ale krásný park horských zeber nazvaný Mountain zebra.

Park vznikl v roce 1937 vykoupením několika búrských farem nedaleko městečka Cradock. V době jeho vzniku byla populace zdejší horské zebry před vyhynutím. Přežívaly pouze malé skupinky u osvícenějších farmářů a ve volné přírodě několik jedinců. Vznik parku vrátil populaci do udržitelných čísel. Horská zebra má několik poddruhů. Ta zdejší je zebra kapská a patří mezi nejmenší zebry. Park však skýtá útočiště i dalším druhům zeber a tak tu vzniká jedinečná možnost porovnávat jednotlivé druhy a hledat rozdíly ve výšce, zbarvení či pruzích, které například u horské zebry nevedou pod břichem a nejsou na ocase.

Park je velmi členitý a skalnatý, s několika náhorními plošinami. Ty poskytují domov i řadě jiných sudokopytníků, pštrosům, kapským veverkám i plachým šakalům čabrakovým. Vzhledem k tomu, že zde kromě geparda nežijí jiné kočkovité šelmy, je park pro návštěvníky i zvířecí obyvatele vcelku bezpečný, a proto nabízí i aktivity jako jízda na koni či pěší túry. K ubytování slouží jediný kemp, který má veškeré potřebné vybavení a v posledních letech i tlupu všetečných kočkodanů.

Díky všemu výše zmíněnému jsme se do Mountain Zebra National park těšili, a těšení nám umožnilo přežít cestu po dlouhých, rovných a rozpálených silnicích této oblasti. Vzduch se třásl nejen nad silnicí, ale i nad horizontem sluncem spálených pastvin. Ještě několik plotů a už se na nás směje černoch u hlavní brány. Hned za ní nás vítá buvolec stepní, někdy označovaný jako káma. V trávě se mihne několik malých stínů, ty ale hned zmizí. Zastavíme auto a začneme dalekohledy prohlížet směr, který naznačoval pohyb a za chvíli se nám podaří objevit několik veverek kapských. To už naše auto stoupá do velmi prudkého kopce a před námi se rozevírá rozlehlá pláň s prvními zebrami a pakoni. Vzápětí nás spláchne rychlá africká bouře se salvou hromů a blesků. Přes mírně rozvodněné brody se přesouváme do kempu a stavíme stany. Bouře vyčistila vzduch a příjemná noční teplota, nenapodobitelná africká obloha plná hvězd a láhev kapského vína, to vše vytvořilo báječnou atmosféru.

Ráno jsme vstali velmi brzy, abychom s otevřením brány vyrazili do terénu. Nejeli jsme ani pár minut a naskytla se nám podívaná na hodující šakaly. Celkem početná skupinka hodovala na kostře pakoně a naše přítomnost je zprvu nijak nevyvedla z míry. U nedalekého napajedla, ke kterému se ze všech stran stahovaly skupinky zvířat, se ve stínu stromu něco pohnulo. Nebylo vůbec snadné rozpoznat mladého geparda ve vysoké trávě, ale nebylo pochyb. Byl to on. Štěstí dnes stálo na naší straně a od rána nám do cesty kupilo zážitek za zážitkem. Ne každý zážitek byl ale pozitivní. O pár hodin později jsme se stali svědky, jak auto jedoucí v protisměru doslova vylétlo ze silnice a převrátilo se přes kabinu. Členy naší výpravy byli i dva profesionální záchranáři a tak zatímco část posádky volala rangery, druhá poskytovala první pomoc a stabilizovala polohu. Následky nebyly naštěstí tak vážné, jak to zprvu vypadalo, ale náš rychlý zásah nám vynesl přízeň místních strážců, a proto nám bylo povoleno zůstat v prostoru parku o něco déle, než je běžně povoleno. Čas kolem stmívání nám tak přinesl krásné scenérie divočiny, která se připravuje na další noc. Scenérie, které by nám byly jinak utajeny. Když jsme se po setmění vraceli do kempu, věděli jsme, že tento park jsme si užili plnými doušky. Ráno, cestou k bráně, jsme se stavili ještě u našeho napajedla a o pár hodin později jsme už polykali prach silnice směrem na Port Elizabeth. Park horských zeber ale zůstal silně zapsán v paměti.

Autor: Jakub Moravec | neděle 14.2.2016 13:36 | karma článku: 7.03 | přečteno: 154x


Další články blogera

Jakub Moravec

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu... (Sětový den vody 22. března)

Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až zbyde poslední kapka.. Že tohle české přísloví neznáte? Není divu, protože je to vlastně konstatování situace kolem této životadárné tekutiny. Tekutiny, která je „krví“ Země i nás samých

22.3.2018 v 10:20 | Karma článku: 7.56 | Přečteno: 231 | Diskuse

Jakub Moravec

V dešti umřeme žízní…

Již několik hodin prší a minimálně tady, kolem Radotína, to má dnes již standardní průběh. Proudy vody se proženou krajinou, vesnicemi a sklepy, aby zítra či pozítří byla krajina opět vyprahlá a suchá.

29.6.2017 v 12:26 | Karma článku: 39.74 | Přečteno: 3368 | Diskuse

Jakub Moravec

V zájmu dobra a lepšího života jsme v další "totalitě"

Pořádně se ani nestačíme rozhlédnout a ze všech stran se ořezávají naše svobody. Je podceňována schopnost se umět rozhodnout, nést zodpovědnost za svůj život a být svéprávný k výchově vlastních dětí.

8.7.2016 v 15:07 | Karma článku: 36.78 | Přečteno: 1266 | Diskuse

Jakub Moravec

Můj pohled na dění kolem Číny

Čína je pro mě totalitní a represivní stát, který porušuje všechno možné a nejsou to jen tolik zmiňovaná lidská práva. Přesto je pro mě přijatelné přijmout prezidenta této země a možné s touto zemí obchodovat.

29.3.2016 v 15:23 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 600 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jaroslav Babel

Cesta tak trochu na vodě (2.)

Rok se sešel s rokem, nabízím další zápisky z cest. Příjemné čtení přeji jako vždy stálým čtenářkám i čtenářům, stejně jako těm, co sem třeba náhodou zabloudili poprvé.

22.7.2018 v 20:39 | Karma článku: 5.25 | Přečteno: 119 | Diskuse

Klára Kutačová

Aviou Amerikou 2017 - Dál na sever

Amálka je po generálce motoru a už zase s námi trhá kilometry přes Chile. Sažíme se dohnat ztracený čas, takže uháníme směrem na Valparaiso - město starých lanovek a barevných graffiti.

22.7.2018 v 17:30 | Karma článku: 8.53 | Přečteno: 116 | Diskuse

Jaroslav Babel

Cesta tak trochu na vodě (1.)

Rok se sešel s rokem, nabízím další zápisky z cest. Příjemné čtení přeji jako vždy stálým čtenářkám i čtenářům, stejně jako těm, co sem třeba náhodou zabloudili poprvé.

22.7.2018 v 11:57 | Karma článku: 7.32 | Přečteno: 260 | Diskuse

Libor Čermák

Vodopády Horních Plitvických jezer

Když jsem na lodi překonal jezero Kozjak na Plitvických jezerech, vstoupil jsem do opravdového ráje vodopádů v okolí jezera Gradinsko. Pojďte se se mnou podívat na fotografie a přesvědčíte se.

22.7.2018 v 6:42 | Karma článku: 17.61 | Přečteno: 339 |

Michal Tříska

Pardubice a okolí

Vydejte se na výlet malebným polabím od Kunětické hory do Pardubic. Navštivte soutok dvou řek. Nebo si prohlédněte několik městských památek.

21.7.2018 v 10:30 | Karma článku: 17.82 | Přečteno: 436 | Diskuse
Počet článků 12 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 719

Jsem cestovatel, fotograf, milovník kávy a whisk(e)y a díky lásce k dálkám jsem řidič všeho co jezdí po silnicích. Za skoro čtyřicet let života jsem si vyzkoušel řadu profesí. Dnes se již pár let pohybuji v kultuře, gastronomii a cestovním ruchu. O těchto tématech také nejčastěji a nejraději píši do tištěných i internetových magazínů či přednáším. Mám rád moderní historii a velmi mě zajímá druhý a třetí odboj.

Ve svém blogu se budu věnovat dění kolem nás, před kterým nesmí nikdo zavírat dveře ani oči, ale mnohem raději gastronomii a cestování.

Dal jsem si takové předsevzetí, že za každý můj text politický či "rozčilující" dám do veřejného prostoru jede pozitivní, abych dorovnal energie. Tak mi držte palce!

Příjemné čtení a pokud chcete shlédnout pár fotek, tak Vás zvu na rajče: http://blesk77.rajce.idnes.cz/

Najdete na iDNES.cz